072-2501234 | 054-7203040
ליווי אישי מקצועי ומיידי בדיני משפחה וירושה

תפריט עזר

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים ידוע גם "כהסכם זוגיות", "הסכם חיי משפחה" הנועד להסדיר על הכתב את הסכמות הצדדים בנושאים השונים במהלך חייהם המשותפים: זכויות אל מול חובות, תוך כוונתם לניהול חיי זוגיות ומשפחה לכל דבר ועניין בין אם טרם כניסתם לברית הנישואין ובין ללא כוונתם להינשא.

מאחר וההסכם נכתב בשלב בו אהבתם של בני הזוג חזקה, טובה ויציבה, סביר להניח כי ההסכם יהא שקול וייכתב ברוח של הגינות וכבוד האחד כלפי השני תוך מתן מענה על הסכמות ופשרות ראויות במקרה של סכסוך או משבר.

הסכם חיים משותפים מיועד גם לבני זוג חד מיניים מאחר והוא מקנה "הכרה רשמית" בזוגיותם של בני הזוג כלפי הגופים והרשויות השונות כגון ביטוח לאומי .

הסכם חיים משותפים דומה במהותו להסכם ממון במובן שגם בהסכם דנא, יצהירו הצדדים על רצונם לקיים חיי משפחה ובמידה והדבר לא ייצלח, מבקשים הם להסדיר את הסכמותיהם שהושגו על הכתב תוך התייחסותם לענייני רכושם, זכויותיהם ממקום עבודתם לרבות זכויות סוציאליות, קופות גמל, ביטוחי חיים אותם צברו ו/או שייצברו בעתיד ויוכלו למעשה להחריג את האמור או חלק ממנו, האחד מהשני באופן בו יימצאו לנכון. ההסכם מקנה סוג של תחושת יציבות ובטחון באשר כל צד יודע כי במידה והחיים המשותפים יעלו על שרטון, הנכסים שהביא עמו טרם כניסתו לחיים המשותפים, יוותרו בידיו ללא מאבקי כח והתדיינות מיותרת בבתי משפט.

המדובר בהסכם אישי וספציפי הנתפר למידותיהם האישיות של בני הזוג תוך פתיחת ההסכם בהצהרתם אודות אהבתם המשותפת וכוונתם לניהול חיי משפחה משותפים תוך כיבוד האחד השני והתחייבותם לנהוג זה כלפי זו או זה כלפי זה בתום לב במהלך חייהם המשותפים.

הסכם חיים משותפים אמור להיות כולל ולהסדיר את יחסי הממון והרכוש בין הצדדים: הן הרכוש שנצבר טרם היכרותם וחייהם המשותפים והן את הרכוש שייצבר מיום ההסכם ואילך תוך התייחסות למתנות ו/או ירושות שיקבל אחד הצדדים במהלך החיים המשותפים כמו התייחסות לזכויות סוציאליות מכל מקור שהוא לרבות קרנות פנסיה, קופות גמל ביטוחי חיים כמו כן הסדרת ניהול התא המשפחתי הכלכלי שבניהול סוגיית המגורים והכלכלה, גידול הילדים, ואף הסדרת עניינם במקרה של פרידה, מחלה או מוות חלילה.

יש לקבוע בהסכם סעיף הקובע את המועד בו ייכנס לתוקף הסדר חלוקת הרכוש ואיזון המשאבים כמו גם התנאים לתכולתו. על אף שאין חובה לאשר ההסכם בבית המשפט למשפחה, אנו ממליצים לעשות כן וליתן לו תוקף של פסק דין.

מאחר והסכם לחיים משותפים אמור להסדיר את מכלול התחומים בחיי הזוגיות המשותפים, קיימת חשיבות רבה להיוועץ עם עורך המומחה לדיני משפחה.

משרדנו חרט על דגלו קודים של אמון, הגינות ומקצועיות ללא פשרות לצד ליווי אישי וצמוד. מאחר וכך, אין לנו כל ספק שאנו הכתובת הנכונה בעניינך.

צרו קשר עוד היום לתיאום פגישת יעוץ משפטי מקצועי ללא התחייבות בנושא הסכם חיים משותפים או לחילופין, השאירו פרטי התקשרות בדף צור קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

בהצלחה.

שאלות נפוצות בנוגע להסכם חיים משותפים:

שאלה:

בנוגע לזכויות הורה לילד שנולד לבת זוג חד מינית?

תשובה:

קיימת חשיבות לכלול בהסכם חיים משותפים סעיף לפיו כל הילדים שייוולדו למי מבנות הזוג / בני הזוג, ייחשבו כילדיהם המשותפים.

שאלה:

האם הסכם חיים משותפים יכול לכלול סעיף לעניין דמי מזונות ילדים במקרה של פרידה? או משמורת ילדים?

תשובה:

רק במידה והילדים נולדו. לא ניתן לקבוע בהסכם מזונות או משמורת לילדים שטרם נולדו.

שאלה:

האם קיימת חובה לאשר הסכם לחיים משותפים בבית המשפט למשפחה?

תשובה:

לא אך אנו ממליצים לעשות זאת על מנת לחזק את תוקפו המשפטי. באם אינכם מעוניינים לאשר ההסכם בבית המשפט, לכל הפחות אנו ממליצים לאשרו בפני נוטריון.

שאלה:

קיימת חובה לאשר הסכם לחיים משותפים בבית המשפט למשפחה?

תשובה:

לא אך אנו ממליצים לעשות זאת על מנת לחזק את תוקפו המשפטי. באם אינכם מעוניינים לאשר ההסכם בבית המשפט, לכל הפחות אנו ממליצים לאשרו בפני נוטריון

שאלה:

ניתן לערוך הסכם חיים משותפים כאשר אחד מבני הזוג נשוי לאחר?

תשובה:

בוודאי ואף רצוי לעשות כן לאור הנסיבות.

שאלה:

מה ההבדל בין הסכם ממון להסכם חיים משותפים?

תשובה:

הסכם חיים משותפים מסדיר את הכללים תוך כדי החיים המשותפים בין בני הזוג כמו גם הכללים במקרה של פרידה ואינו חייב לקבל את אישורו של בית המשפט למשפחה. לעומתו, הסכם ממון הנו הסכם שנחתם טרם נישואי הצדדים או לאחריו הבא להסדיר את ענייניהם הכלכליים של בני הזוג למועד פקיעת הנישואין ולא במהלכם. במידה והסכם יחסי ממון נחתם לאחר נישואי הצדדים, הוא חייב לקבל את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה על מנת שתהא לו נפקות משפטית ואילו באם נחתם טרם נישואי הצדדים, ניתן לאשרו אצל נוטריון בלבד ללא הצורך בפנייה לבית המשפט למשפחה.

 

קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים אורגני
x

השאר הודעה ונחזור אליך:

  שם (חובה):

  נייד:

  דוא”ל (חובה):

  הודעה:

  [recaptcha]

  יצירת קשר מידית