072-2501234 | 054-7203040
ליווי אישי מקצועי ומיידי בדיני משפחה וירושה

התרת נישואין

מידי שנה קיימת עליה במספר הזוגות המבקשים להינשא ונישאים, בנישואים אזרחיים.

אחת הטעויות הנפוצות הנה הסברה שאם בני הזוג נישאו בנישואים אזרחים טקס אזרחי בחו"ל, גם יתגרש בדרך זו ויעקוף את מוסד הרבנות אך כאמור לעיל, המדובר בטעות שכן חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג 1953 קובע לענייננו כדלקמן:

"1.      ענייני נישואין וגירושין של יהודים בישראל אזרחי המדינה או תושביה, יהיו בשיפוטם היחודי של בתי דין רבניים.

2.      נישואין וגירושין של יהודים ייערכו בישראל על פי דין תורה"

מאחר וכך ולאור האמור, כאשר המדובר בבני זוג יהודיים, בית הדין הרבני קונה סמכות שיפוט בלעדית לגירוש הצדדים ואין זה משנה היכן נערכו הנישואין והצדדים יתגרשו על ידי הרבנות.

על אף שמוסד זה אינו מכיר בנישואי יהודי לאדם בעל דת אחרת או לאדם חסר דת ומשכך מחשיב זוגות שהתחתנו בנישואים אלה "כספק נישואין" ובמקרה של פרידה, יחויבו בני הזוג "בגט לחומרה" שייתן תוקף כלפי כולי עלמא לגירושי בני הזוג.

כאשר מדובר בבני זוג השייכים לאותה עדה דתית, תוגש בקשה להתרת נישואים לאותו בית הדין אליו משתייכים הצדדים. הבעיה מתעוררת כאשר מדובר בנישואים בני דתות שונות (נישואי תערובת). במקרה זה חוק שיפוט התרת נישואין (מקרים מיוחדים) תשכ"ט 1969 מסדיר וקובע למעשה את הפרוצדורה המקבילה "להליך גירושין" המאפשר את התרת הנישואין לזוגות מעורבים.

פתיחת הליך:

אופן פתיחת ההליך מבוצע בדרך של הגשת בקשה להתרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה שבאזור שיפוט מגורי הצדדים ובמידה והצדדים אינם מתגוררים יחדיו, במקום המגורים המשותף האחרון. הבקשה להתרת נישואין יכול ותוגש באופן חד צדדי על ידי בן / בת הזוג המעוניין להתגרש ואינו מחייב בקשה משותפת של בני הזוג. יש לצרף לבקשה את המסמכים המעידים על שייכות בני הזוג לדתות השונות בצירוף תעודת הנישואין באותה מדינה בה התחתנתם.

עם פתיחת הבקשה להתרת נישואין, יפנה בית המשפט בהתאם לשיקול דעתו לראש בית הדין הדתי אליו משתייכים בני הזוג על מנת לברר באם קיים צורך בגירושין על פי הדין הדתי אליו שייך אותו צד. באם קיים צורך, הדבר יתבצע על פי הדת אליו שייך אותו צד ובאם אין צורך, בית המשפט יאשר הבקשה להתרת נישואין בפסק דין המעיד קבל עם ועדה כי נישואיכם הסתיימו כדין והכשרת דרככם להתחתן בשנית.

במקרה של התרת נישואין אין בן הזוג נדרש להוכיח עילת גירושין על פי ההלכה היהודית, כנדרש בנישואים הלכתיים אך יחד עם זאת ניהול הליך התרת נישואין דומה להליך גירושין "סטנדרטי" המלווה בפירוק הנישואין בתביעות בנושאי מזונות, רכוש, משמורת וכיוצ"ב.

אשר על כן מומלץ להיעזר בעורך דין המומחה בדיני גירושין לניהול ההליך על הצד הטוב ביותר.

משרדנו בעל נסיון רב בתחום התרת נישואין ובתחומים הנלווים לה, עובדה היכולה להקנות לכם את התוצאות הטובות והאופטימאליות ביותר עבורכם.

צרו קשר עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות בנושא התרת נישואין או לחילופין השאירו פרטיכם בדף צור קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

בהצלחה !

קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים אורגני
x

השאר הודעה ונחזור אליך:

  שם (חובה):

  נייד:

  דוא”ל (חובה):

  הודעה:

  [recaptcha]

  יצירת קשר מידית