072-2501234 | 054-7203040
ליווי אישי מקצועי ומיידי בדיני משפחה וירושה

מזונות ילדים

הסעיף ממנו שואב בית המשפט לענייני משפחה את חובת האב במזונות ילדיו הוא סעיף 3 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), התשי"ט– 1959 הקובע:

מזונות לילדים קטינים:

3(א) אדם חייב במזונות הילידים הקטינים שלו והילדים הקטינים של בן זוגו לפי הוראות הדין האישי החל עליו והוראות חוק זה לא יחולו על מזונות אלה.

(ב) אדם שאינו חייב במזונות הילדים הקטינים שלו והילדים הקטינים של בן זוגו לפי הוראות הדין האישי החל עליו או שלא חל עליו דין אישי, חייב במזונותיהם והוראות חוק זה יחולו על מזונות אלה."

חובת האב במזונותיהם ההכרחיים של ילדיו,הנה חובה אבסולוטית, להבדיל מחובת האשה שמחויבת להשתתף במזונות ילדיה בגין צרכיהם הנוספים הקרויים מזונות מדין צדקה וזאת רק במידה ויש באפשרותה לכלכל את עצמה מדמי השתכרותה ובנוסף להשתתף בהוצאות ילדיה.

סוגיית מזונות ילדים הנה מסועפת, מורכבת ובלתי אחידה כאשר קיימים הבדלים מהותים בין פסיקותיו של בית משפט אחד לאחר ואף פסיקותיו של שופט אחד באותו בית משפט למשנהו.

קיימת חשיבות מכרעת בניהול תיק המזונות בצורה שקולה, מחושבת ומקצועית על מנת להשיג את התוצאות המרביות ביותר בעניינך במיוחד לאור העובדה כי גובה דמי המזונות הנו חיוב לאורך שנים ארוכות שיש בו השפעה דרמטית על כלכלת המשפחה, הן לגבי מצבו של האב המחויב לעמוד בתשלומי המזונות כפי שייפסקו בעניינו והן השפעה על מצבה הכלכלי של האם המקבלת לידה את דמי ההוצאות עבור ילדיה כאשר ההבדלים בחישוב תקופתי יכולים להגיע למאות אלפי שקלים.

כך לדוגמא:

נניח ומדובר בבני זוג המעוניינים להתגרש להם 2 ילדים: ילד בגיל שנתים וילדה בגיל 4.

האב מבקש לשלם דמי מזונות מינימליים בסך 2,500 ₪ עבור שני הילדים (1,250 ₪ לילד) ואילו האם מבקשת סך של 3,000 ₪ לילד ובסך הכל6,000 ₪ עבור שניהם מאחר ולטענתה כושר השתכרותו של הבעל כפול משלה ויכול הוא לעמוד בתשלומים הללו ללא קושי.

הפערים בין הצדדים מסתכמים עד למלאות הילדים גיל 18 לסך של 630,000 ₪ לא כולל הפרשי ריבי והצמדה (הפרש בסך 336,000 ₪ עבור הילד ו- 294,000 ₪ עבור הילדה).

הדוגמא דלעיל ממחישה החשיבות המכרעת להיוועצות בעורך דין בקיא, מקצועי ומיומן בעניינך על מנת להשיג את התוצאות האופטימליות עבורך, שיש בהם כדי ליצור שינוי כלכלי מהותי בחייך.

משרדנו בעל נסיון רב בתחום מזונות ילדים ובתחומים הנלווה לו, עובדה היכולה להקנות לכם את התוצאות הטובות והאופטימאליות ביותר עבורכם.

באם הנכם מעוניינים לדעת עוד פרטים אודות נושא חשוב ומורכב זה, צרו קשר עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות בנושא או לחילופין, השאירו פרטי התקשרות בדף צור קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

בהצלחה !

שאלות נפוצות בנוגע למזונות ילדים:

שאלה:

האב פוטר מעבודתו ואינו מעביר את תשלומי המזונות שנפסקו לחובתו. מה עלי לעשות?

תשובה:

פיטורי האב אינם משליכים על חיוביו לעמוד בתשלומי המזונות שנפסקו במועדם. על האב לפעול לתשלום המזונות שנפסקו אם בהעברת דמי האבטלה ואם במציאת מקור הכנסה חלופי. ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל לשם גביית תשלומי המזונות.

שאלה:

במידה והאשה משתכרת יותר מהגבר כיצד יחושבו דמי המזונות?

תשובה:

כאמור, מזונות הכרחיים משולמים על ידי האב ללא קשר להכנסתו. יחד עם זאת, במקרה והכנסתה של האם גבוהה יותר ומהווה חוסר צדק אל מול האב, ניתן לעתור לחיוב האם בשיעור גבוה יותר בהוצאות הנוספות עבור הילדים שמדין צדקה בהם מחויבים בדרך כלל שני בני הזוג.

שאלה:

האם במקרה של משמורת משותפת מזונות הילדים פוחתים?

תשובה:

כן. בדרך כלל בתי המשפט מפחיתים כ 25% מסכום המזונות שנפסק או שראוי שייפסק במצב בו מקיימים בני הזוג משמורת משותפת, ללא קשר לדמי המדור שלגביהם אין הפחתה.

שאלה:

תוך כמה זמן מרגע הגשת התביעה יפסוק בית המשפט מזונות?

תשובה:

סעיף 10 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959קובע:

"הוגשה תביעה למזונות, רשאי בית המשפט לפסוק מזונות זמניים עד בירור התובענה"

כלומר, כבר עם הגשת התביעה לבית המשפט, ניתן להגיש בקשה למזונות זמניים ולא להמתין עד לבירור התובענה. בדרך כלל בית המשפט יפסוק מזונות זמניים בפרק זמן של 15 ל- 30 יום מתאריך הגשת הבקשה.

שאלה:

מהם צרכים מדין צדקה?

תשובה:

ככלל, מזונות מדין צדקה הם כל ההוצאות שאינם חיוניים למחייתו של הילד / הילדים כגון: צעצועים, דמי כיס, חופשות, מתנות, טלפון נייד, שיעורים פרטיים, הוצאות קוסמטיות מותרות וכד'.

שאלה:

מהם צרכים הכרחיים?

תשובה:

צרכים הכרחיים מוגדרים צרכים קיומיים: מזון, ביגוד והנעלה, קורת גג (מדור והוצאות מדור) ודמי טיפול בהתאם לגילו של הילד.

תשלום מזונות ילדים

תהליך הגירושין עלול להתפתח לעיתים לסיטואציה אלימה בה בני הזוג מנהלים מלחמת התשה, שאחד מעיקרי המחלוקת הוא קביעת מזונות ילדים הנקבעים בהסכם הגירושין. את הסכום מתחייב האב לשלם באופן קבוע מדי חודש, בצמוד למדד המחירים לצרכן עד שהילדים מגיעים לגיל 18, ומאותו רגע ועד סיום שירות חובה בצה"ל או שירות לאומי, ישלם האב שליש מהסכום. במידה ובני הזוג לא מצליחים להגיע להסכמה לגבי גובה המזונות, על האב חלה החובה לשלם את מזונות ילדיו בהתאם להוראות דין ותורה ביהדות.

מה כלול בתשלום מזונות ילדים ?

תשלום מזונות ילדים בדרך כלל יתבצע בהתאם לשני סוגי צרכים של הילדים עד גיל 18: 

  • צרכים הכרחיים – צרכים מינימליים החיוניים לקיום בסיסי. לדוגמא; מזון, ביגוד, מקום מגורים, חינוך, רפואה, דמי טיפול.
  • צרכים מתוקף 'דין צדקה' – צרכים נוספים, מותרות המתקיימות מעבר לצרכים ההכרחיים; בילויים, חוגים, חופשות, מתנות, דמי כיס, ועוד.

כמובן שגם חישוב סך דמי המזונות יכלול את שני סוגי הצרכים, והוא יחושב בהתאם למספר פרמטרים:

  • יכולתם הכלכלית של שני בני הזוג – רמת ההשתכרות בפועל ופוטנציאל ההשתכרות שלהם.
  • מצבם הבריאותי והנפשי של הילדים
  • גילם של הילדים
  • נתונים נוספים הרלוונטיים למקרה הפרטי; מצב בריאותי של אחד ההורים או שניהם, נסיבות ייחודיות, הערכות ותחזיות לאופן התפקוד בעתיד ועוד.

שירות משפטי מקצועי

משרד עורכי הדין הראל ושות' חרט על דגלו ללוות את לקוחותיו במקצועיות, אמינות, שקיפות מלאה וסודיות מוחלטת, מתוך כוונה אחת ויחידה – להעניק להם את הפתרונות המשפטיים הטובים ביותר בתחומי דיני המשפחה והמעמד האישי. הנפשות הפועלות במשרד הינן מגובשות ומקצועיות ביותר, כולם עורכי דין וותיקים המחזיקים באמתחתם היסטוריה של הצלחות ולקוחות נאמנים. אנו מזמינים אתכם לא להתפשר על פתרון הסיטואציה מולה אתם מתמודדים, ולהגיע לפגישת ייעוץ עמנו בהקדם האפשרי.

קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים אורגני
x

השאר הודעה ונחזור אליך:

שם (חובה):

נייד:

דוא”ל (חובה):

הודעה:

יצירת קשר מידית