072-2501234 | 054-7203040
ליווי אישי מקצועי ומיידי בדיני משפחה וירושה

צווי גילוי מסמכים

הליך גילוי ועיון במסמכים המצויים בידי הצד השני ו/או צדדי ג' אחרים הנו כלי חשוב ביותר שיכול לנצח תיק ולהכריע גורלה של תביעה, כך ממש!
עד לאחרונה, לא הוסדרה חובת גילוי המסמכים בתובענות בעניני משפחה להבדיל לתקנה 75 לתקנות סדר הדין החלה בהליכים אזרחיים. בבתי המשפט לענייני משפחה, הותקנה תקנה מיוחדת ב"פרק זה", היא תקנה 258ט לתקנות סדר הדין, הנושאת את הכותרת "גילוי מסמכים מוקדם".
בפסק דין חשוב שניתן לאחרונה בבית המשפט העליון בתיק 4738-13 פלוני נ' פלונית, קבעו השופטים א' גרוניס, א' רובינשטיין וד' ברק-ארז קבע בית המשפט בפסק דינו כי בתי המשפט לענייני משפחה מוסמכים להורות על גילוי ועיון במסמכים, ככל שהוראה כאמור נדרשת בנסיבות העניין תוך הנימוק שלהלן:
"לאחר שבחנו את הדברים, הגענו לכלל דעה שיש לדחות את הטענה בדבר חוסר סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה להורות על גילוי או עיון במסמכים.
אכן, תקנות סדר הדין מורות כי ההסדר הרגיל בכל הנוגע לגילוי מסמכים אינו חל על הליכים בפני בית המשפט לענייני משפחה. אולם, דומה שהדרך הנכונה לפרש קביעה זו היא שהליכי גילוי המסמכים בבית המשפט לענייני משפחה צריכים להיעשות במתכונת פורמאלית פחות, המאפשרת לבית המשפט לענייני משפחה לסטות מן ההסדרים הפרוצדורלים המקובלים בהליכים אזרחיים רגילים (למשל גילוי מסמכים אף ללא פניה מקדימה של בעל הדין), ולא כהסדר שנועד לסגור את הדלת כליל בפני גילוי מסמכים. מסקנה פרשנית זו נגזרת מתכלית הקמתו של בית המשפט לענייני משפחה, כמו גם מנוסחן של התקנות עצמן, כפי שאפרט בהמשך (לגישה דומה, ראו: אורי גורן סוגיות בסדר דין אזרחי 837-836 (מהדורה עשירית, 2009) (להלן: גורן); שוחט ושאוה, בעמ' 283-282).
בראש ובראשונה, יש לזכור כי המחוקק בחר לעצב את המסגרת הדיונית בבתי המשפט לענייני משפחה במתכונת גמישה יותר מזו שנוהגת בבתי המשפט הכלליים, על יסוד התפיסה לפיה "הצדדים" בבתי משפט אלו הם בני משפחה ולא בעלי דין יריבים, כמפורט לעיל בפסקה 17 (ראו גם: גורן, בעמ' 215). מטעמים דומים, מתנהל ההליך בבתי משפט אלו מתוך נקודת מוצא של שקיפות רבה יותר מזו שנוהגת בהליך אזרחי ושל הכרה חובות גילוי מוגברות שבהן נושאים הצדדים (ראו למשל: בע"מ 8339/06 פלוני נ' פלוני (4.1.2007) (להלן: בע"מ 8339/06); שלמה לוין פרוצדורה אזרחית: סדרי דין מיוחדים בבתי המשפט 88-86 (2003))."

משרדנו בעל נסיון רב בתחום דיני המשפחה ובתחומים הנלווה לו, עובדה היכולה להקנות לכם את התוצאות הטובות והאופטימאליות ביותר עבורכם.

באם הנכם מעוניינים לדעת עוד פרטים אודות נושא חשוב ומורכב זה, צרו קשר עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות בנושא או לחילופין, השאירו פרטי התקשרות בדף צור קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.
בהצלחה !

קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים אורגני
x

השאר הודעה ונחזור אליך:

  שם (חובה):

  נייד:

  דוא”ל (חובה):

  הודעה:

  [recaptcha]

  יצירת קשר מידית