072-2501234 | 054-7203040
ליווי אישי מקצועי ומיידי בדיני משפחה וירושה

צו הרחקה ומדור שקט

במקרה בו התנהגותו של האב מטרידה ומפרה את שלוותם של בני המשפחה, זכאים בני המשפחה להגיש בקשה לצו הרחקת האב מהבית ואין זה משנה מהם זכויותיו בנכס מתוך ההכרה לזכאות בני הבית למקורם מגורים שקט ושלו הן מכוח הדין האישי והן מכח דיני הכשרות והאפוטרופסות.

קיימת חשיבות לומר שאין צורך כי יתקיים איום פיזית אלא מספיק שקיימת אלימות מילולית ו/או התעללות נפשית מתמשכת על מנת לזכות בצו. פסק דינו של בית המשפט העליון בתיק סדן נ' סדן בהליך ע"א 192/82ולוגסי נ' לוגסי מהווים פסק הלכה בנושא, וקבעו את התנאים לקיום הצו כדלקמן:

 1. הוכחה במסגרת הבקשה כי קיימת סכנה מוחשית ומיידית על ראשם של האישה ו/או הילדים.
 2. הוכח במסגרת הבקשה כי הנתבע / המשיב ביצע מעשי אלימות בעלי חומרה מיוחדת.
 3. הוכח במסגרת הבקשה מי היה הגורם האחראי למריבות ומתי הם התרחשו.
 4. אלימות רוחנית יכולה גם היא לשמש לעיתים כבסיס למתן צו הרחקה. עם זאת, אלימות זו תוכר כבסיס לעניין זה במקרים חריגים בלב (ראה הפירוט שלהלן).
 5. צו הרחקה יכול להינתן גם כאשר עניין מדורם השקט והשלו של הילדים עומד בפני עצמו ואיננו קשור למדור השקט של האם. עם זאת, צו על בסיס טובת הילד מותנה בקיומן של נסיבות קיצוניות.
 6. צו הרחקה מכוח הזכות למדור שקט ושלו יינתן על פי רוב לתקופה קצובה על מנת להימנע מפגיעה בלתי סבירה בזכויות הקניין של הנתבעורק במקרים יוצאי דופן בהם לא ניתן למנוע את מעשי האלימות וההטרדות אלא על ידי מתן הצו, יינתן הצו לתקופה בלתי מוגבלת.

אלימות רוחנית כאמור, הוכרה אף היא בפסיקה כעילה לקבלת צו ההרחקה. יפים לעניינינו דבריה של השופטת נתניהו בע"א 458/79 המציינת לענין אלימות רוחנית כדלקמן:

"הזכות של בני המשפחה, האישה והילדים, לקבל מדור שקט ושליו מהבעל האב, עלולה להיות מופרת במקרים רבים לא רק על ידי אלימות פיזית אלא גם על ידי אלימות נפשית. אין להמעיט באלימות נפשית זו שכן לעיתים היא עלולה לפגוע הרבה יותר מהתקיפה הפיזית"

במסגרת הדיון בבקשה לצו הרחקה ומדור שקט בוחן בית המשפט האם הגשת הבקשה על ידי האישה הוגשה בתום לב ולא ככלי ניגוח ושיפור עמדות ו/או כאסטרטגיה במסגרת הסכסוך ו/או ההליך המתקיים בעניינה ובאם התשובה חיובית,  סביר להניח כי בית המשפט ו/או בית הדין ייעתר לבקשה.

צרו קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ משפטי מקצועי ללא התחייבות בנושא צו הרחקה ומדור שקט או לחילופין השאירו פרטי התקשרות וניצור עמכם קשר בהקדם האפשרי.

בהצלחה !

קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים אורגני
x

השאר הודעה ונחזור אליך:

  שם (חובה):

  נייד:

  דוא”ל (חובה):

  הודעה:

  [recaptcha]

  יצירת קשר מידית